Praca tymczasowa – czy warto się na nią zdecydować?

Agencja pracy tymczasowejPraca tymczasowa jest – zgodnie z definicją prawną – wykonywaniem na rzecz danego pracodawcy użytkownika zadań o charakterze okresowym, sezonowym, bądź też doraźnym. Czy warto zdecydować się na taką formę współpracy?

 

AGENCJA PRACY TYMCZASOWEJ

 

Pracownik zatrudniany jest przez specjalne agencje zwykle na czas określony – na tak długi okres, jaki konieczny jest do wykonania przewidzianych w umowie zadań. Zwykle nowego, sezonowego pracownika firmy poszukują wtedy, gdy zatrudnieni już w niej pracownicy nie mogliby w odpowiednim czasie ukończyć jakiegoś zadania, bądź też pracownik, który za nie odpowiadał z jakiegoś powodu jest nieobecny.

Agencje pracy tymczasowej zatrudniają daną osobę jako pracodawca, a następnie kierują ją do docelowego pracodawcy użytkownika (który jest klientem placówki), by wypełniła u niego określone w umowie działania. Czas pracy jest ustalany z góry, podobnie jak wynagrodzenie. Istotne jest to, iż wszystko odbywa się w sposób legalny, a zatrudnienie na umowę o pracę – nawet w przypadku określonego, krótkiego czasu współpracy – wliczone zostaje do przyszłej emerytury.

 

PRACA TYMCZASOWA – PLUSY I MINUSY

 

Niewątpliwą zaletą jest występujące zazwyczaj podpisanie umowy o pracę. Wiąże się to z opłacaniem składek emerytalnych, prawem do urlopów wypoczynkowych oraz zwolnień chorobowych, a także odprowadzaniem wszystkich podatków i składek bezpośrednio przez agencję, która nas zatrudnia. Nie musimy się niczym kłopotać – naszym celem jest jedynie wypełnianie powierzonych w umowie zadań.

Niektórzy bardzo sobie cenią tymczasowe prace, ponieważ można je podejmować w czasie na przykład przerw w nauce (wakacje), zatem to doskonały pomysł dla studentów. Wyrabiamy sobie niezbędne doświadczenie i umiejętności, które następnie można wpisać do CV. To także doskonała okazja dla osób poszukujących stałej pracy, by powiększyć swój życiorys o kolejną pozycję i zyskać pieniądze.

Nie musimy również specjalnie poszukiwać owej pracy – wystarczy dokonać rejestracji w agencji, wypełniając specjalny formularz. Następnie czekamy na kontakt ze strony przedsiębiorstwa.

Niektórzy jednakże wskazują na ważny minus – podpisując umowę zamykamy sobie drogę do znalezienia w tym okresie pracy na stałe. Zatrudnienie na przykład na okres kilku miesięcy niesie ze sobą także konieczność poszukiwania nowego źródła zarobków już po niedługim czasie. Zdarza się, że w okresie pomiędzy pracami, będziemy bezrobotni. Decyzja zależy zatem od naszej sytuacji i własnej woli.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Agencja pracy tymczasowej i oznaczony tagami . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz